W trakcie rozmów ze znajomymi kilkukrotnie zadano nam pytanie: „No dobra, ale jak właściwie Was słuchać?” Pytanie wydawałoby się prozaiczne i oczywiste: No jak to jak? Otwierasz aplikację Podcasty na iOS’ie albo Podcasty na Androidzie, szukasz programu Luźno Przy Kawie i voila!

„No i właśnie w tym miejscu pojawia się zbyt oczywiste założenie, że przecież każdy wie jak odtworzyć podcast i skąd takie pytanie?…”

Podcasty dopiero od niedawna zyskują na popularności i to, co wydaje się być oczywiste dla młodszego pokolenia czy osób zaawansowanych technologicznie, niekoniecznie jest równie oczywiste dla innych. Odnośnie do podcastów i tego czemu służą i dlaczego są wygodne w odbiorze wspominaliśmy wielokrotnie podczas naszych nagrań – Ludwik również podzielił się swoimi przemyśleniami we wpisie na blogu w tym miejscu.

Z góry przepraszam, że z góry założyliśmy, że każdy wie jak nas słuchać. Nasza wina! Niech ten wpis będzie zarówno instrukcją jak i przeprosinami. Dzięki, że chcecie nas słuchać – i tym, którzy dotarli do nas z wyszukiwarki Google, czy z kanałów mediów społecznościowych, przedstawiamy kilka możliwości odsłuchania naszego podcastu. Nowe odcinki w każdy piątek o 7:00 rano, a pozostałe – które pozwolą wam nadrobić zaległości – są do przesłuchania w archiwum.

1. sposób: Strona internetowa Luźno Przy Kawie:

Wydaje się być najwygodniejszy – bo możecie przesłuchać odcinki bezpośrednio na naszej stronie.

Po wpisaniu adresu www.luznoprzykawie.pl lub www.lpkpodcast.pl – ładuje się wam główna strona, na której znajdziecie 7 ostatnich odcinków. Najnowszy odcinek zawsze jest widoczny w górnej części strony, a pozostałe – poniżej żółtej linii:

Jak nas słuchać? Screen strony głównej podcastu Luźno Przy Kawie.
strona główna www,luznoprzykawie.pl

Na samej górze strony widnieje tytuł odcinka (w tym wypadku Odcinek 72 – Luźno przy Clubhouse) a pod spodem wygodny odtwarzacz – po kliknięciu w Odtwarzaj, bezpośrednio na stronie możecie odsłuchać najnowszy odcinek.

Ta metoda jest o tyle wygodna, że niezależnie czy wchodzicie na stronę poprzez przeglądarkę na komputerze czy smartphonie – możecie włączyć odtwarzanie i zacząć robić inne rzeczy – odtwarzanie odbywa się w tle).

Jeżeli wejdziecie bezpośrednio w opis odcinka, tam również znajdziecie jeszcze jeden odtwarzacz, który dostarczony jest przez Spotify (na samym dole, trzeba przewinąć):

Jak nas słuchać? Screen przedstawiający odtwarzacz Spotify.
Odtwarzacz dostarczany przez Spotify.

2. sposób: Aplikacja mobilna na iOS oraz Android.

W tej części też będzie prosto – ale wymaga od was zainstalowania dodatkowej aplikacji. Zazwyczaj w telefonach Apple aplikacja, dzięki której można słuchać naszego podcastu, jest już zainstalowana i nazywa się Podcasty (tak, po prostu – Podcasty 😎). Jeżeli jej nie ma to możemy ściągnąć ją bezpośrednio ze sklepu – aplikacja Podcasty.

Jak już otworzymy Podcasty – klikamy w lupę – i wpisujemy: „Luźno Przy Kawie”. Następnie klikamy przycisk Subskrybuj i możemy słuchać! Dodatkowo możemy użyć również innych aplikacji (po zainstalowaniu): TuneIn,Spotify, Google Podcast itp.

Ale pamiętajcie w każdym z tych miejsc trzeba ręcznie wyszukać nasz podcast!

A Android?

A jak dostać się do #LPKpodcast na urządzeniach z Androidem? Tutaj, niestety, w sklepie Play od Google musicie poszukać aplikacji do odtwarzania podcastów. My rekomendujemy Google Podcast. Jednak podobnie jak na iOS, jeżeli używacie Spotify do odtwarzania muzyki, to ten sprawdzi się równie dobrze jako miejsce do odsłuchania naszego gadania 🎙🤔.

Poniżej screeny z aplikacji Google Podcast i Spotify na telefonach z systemem Android:

To by było na tyle.

Ufff! To chyba już wszystko! Macie już przegląd gdzie oraz jak nas słuchać. Prawda, że jasne?

Nie przyjmujemy żadnych wymówek! Macie również przed sobą świetną instrukcję, którą możecie przekazywać dalej w świat do swoich znajomych, którym może spodobać się to, o czym mówimy!

Teraz jak już aplikacja jest, wiecie gdzie słuchać to pozostaje tylko:

Kawa + LPK podcast = pełna radość 😎

Do usłyszenia!